شناسه : 2431
امروز شنبه 1395/05/23 - 14:14
نویسنده : kurdistan-admin
بسیج اصناف کردستان گزارش می دهد

سیر صعودی قیمت گوشت مرغ در کردستان در سایه عدم نظارت مسؤولان

در حالی که کردستان به عنوان یکی از قطب‌های تولید گوشت مرغ در کشور مطرح است، قیمت مرغ روند افزایشی به خود گرفته و طی چند روز اخیر قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ از مرز 8 هزار تومان گذشت و این شاید به دلیل ضعف دستگاه متولی نظارت بر بازار است.

به گزارش خبرنگار بسیج اصناف کردستان، استان کردستان 715 واحد مرغ گوشتی به ظرفیت حدود 14 میلیون و 138 هزار و 900 قطعه در دوره با حدود 95 هزار تن تولید گوشت مرغ در سال دارد.

به گفته مسؤولان استان کردستان، 11 شرکت تعاونی مرغداری در شهرستان‌های استان مشغول به فعالیت هستند و این تعاونی‌ها ‌از بهترین تعاونی‌های مرغداری در کشور هستند.

با توجه به تولید 71 هزار تن گوشت مرغ در سال 94، 32 تن مازاد تولید گوشت سفید مرغ داشتیم که به بازار مصرف سایر استان‌های مجاور و کشور همجوار صادر شده است و پیش‌بینی شده است این تولید در سال جاری به 75 هزار تن برسد، پس می‌توان نتیجه گرفت که کردستان در تولید گوشت مرغ مشکل ندارد.

حال با این اوضاع که قیمت مرغ در کردستان به عنوان قطب تولید گوشت مرغ در کشور از مرز 8 هزار تومان عبور کرده و در برخی جاها با قیمت 8 هزار و 300 تومان هم به فروش می رسد مقصر این گرانی کیست و چه کسی باید پاسخگو باشد.

ستاد تنظیم بازار زیر نظر سازمان صنعت، معدن و تجارت فعالیت می‌کند اما این ستاد هیچ مدیریتی روی قیمت مرغ و سایر کالاها ندارد و در مواقعی که اینگونه قیمت‌ها بالا می‌رود ضعف و بی‌تدبیری خود را کاملاً آشکار می‌سازد.

البته برای بالا رفتن قیمت مرغ تنها نباید ستاد تنظیم بازار را مقصر دانست چون سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان طی این سه سال از عمر دولت تدبیر و امید ثابت کرده که هیچ انگیزه و برنامه‌ای در خصوص مسائل و وظایف مربوط به خود ندارد و این بی‌برنامگی در این روزهای اخیر بیشتر نمایان شده است.

اکنون نیز که قیمت محصولی مانند مرغ که نقش ویژه در سبد کالایی خانوارها دارد در سایه بی‌نظارتی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان روز به روز اوج می‌گیرد و مسیر تند افزایشی را طی می‌کند.

قیمت مرغ در استان کردستان روز به روز افزایش می‌یابد و مردم را در فشار اقتصادی قرار می‌دهد و مسؤولان مربوطه به جای چاره‌اندیشی در هر دوره که این موضوع اتفاق افتاده یا دلالان را مقصر می‌دانند، یا گرما و کاهش تولید و یا مرکز پشتیبانی امور دام را و آخر سر هم معلوم نیست که دلیل این افزایش قیمت چیست.

از طرف دیگر مرغداران هم نسبت به هزینه‌های تولید گله‌مند هستند، خلاصه آشفته بازاری است که هر کس به میل خود تصمیم می گیرد و عمل می‌کند و در این میان تنها مردم و به خصوص قشر ضعیف جامعه هستند که در تنگنا قرار می‌گیرند و باید چوب بی‌تدبیری مسؤولان مربوطه را بخورند.

اگر نهادی مانند سازمان صنعت، معدن و تجارت به درستی وظایف خود را انجام دهد و نظارت را به معنای واقعی کلمه انجام دهد دیگر این نابسامانی‌ها و آشفتگی‌ها در خصوص قیمت‌ها اتفاق نخواهد افتاد و مردم هم نگران و مضطرب نخواهند شد.

شرایط فعلی سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان در خصوص نظارت بر قیمت‌ها به مانند شهری بدون کلانتر می‌ماند که هر کس برای خود صاحب‌اختیار است و هر کاری دلش بخواهد انجام می‌دهد.

با وجود شرایط خوب تولید مرغ در کردستان دیگر نمی توان هیچ سرپوشی بر روی عدم نظارت و بی کفایتی ستاد تنظیم بازار گذاشت و تنها این موضوع مشهود است که این ستاد نتوانسته است در خصوص ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا و کنترل قیمت‌ها کار خاصی انجام دهد.

این بی‌برنامگی و آشفتگی در حالی است که اعتراض به افزایش قیمت مرغ در چند روز اخیر بارها از سوی مردم اعلام شده و دولتمردان بدون اعتنا به درد‌دل مردم، افزایش قیمت‌ها را منطقی ارزیابی می‌کنند.

البته مدیری که حقوق نجومی بگیرد هیچ وقت نمی‌تواند حال و وضع یک کارگر ساده را درک کند و تنها کاری که می‌تواند انجام بدهد آمار‌سازی دور از واقعیت و شعار دادن صرف است.

توجیهات مسؤولان دولت تدبیر و امید به خصوص سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان نسبت به افزایش قیمت مرغ در حالی بر زبان رانده می‌شود که قشر متوسط و پایین جامعه روزهاست با فشار افزایش ناگهانی قیمت مرغ دست و پنجه نرم می‌کنند و گوش مسوولان هم به این صحبت ها بدهکار نیست.

به هر حال فشار اصلی اینگونه افزایش قیمت‌های ناگهانی و غیرطبیعی بر دوش قشر متوسط و ضعیف جامعه است، همان‌ها که امید به تدبیر دولت اعتدال داشتند.

انتهای پیام/

 

دیدگاه

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)