شناسه : 2434
امروز شنبه 1395/05/23 - 14:30
نویسنده : kurdistan-admin
امام جماعت مسجد خیبر سنندج:

اصناف و بازاریان مواظب باشند مالشان به حرام آغشته نشود

امام جماعت مسجد خیبر شهرک بهاران سنندج اظهار داشت: انسان هر کاری که انجام می دهد باید برای رضای خدا باشد و بین خود و خدای خود معامله کند و در این راستا اصناف و بازارایان باید بیشتر از همه اقشار جامعه مواظب باشند که کاسبی آنها به مال حرام آغشته نشود.

به گزارش خبرنگار بسیج اصناف کردستان، ماموستا جمال خادمیان در دوره عمومی فقه بازار اسلامی که با همت حوزه مقاومت بسیج اصناف ناحیه سنندج برگزار شد، اظهار داشت: اگر برای یک بازاری یا فردی که در صنف خاص مشغول به کار است و شریک دارد احراز شود که شریک او حرام خور است پولی که از این راه به دست می آید برای نفر دوم نیز حرام است و باید قید این شراکت را بزند.

وی با اشاره به اهمیت نماز جمعه افزود: هر کار و کاسبی که در زمانی که نماز جمعه برگزار می شود، انجام گیرد، برکت ندارد چراکه قرآن می فرماید خیر و برکت در نماز جمعه است.

خادمیان ابراز داشت: رزق و روزی را خدا مقدر کرده و هرچه را که خدا مقدر کند اتفاق خواهد افتاد.

امام جماعت مسجد خیبر بهاران اظهار داشت: در قیامت زمانی که برای کم فروشی و گران فروشی ها مورد محاسبه قرار می گیریم باید پاسخگو باشیم.

وی عنوان کرد: در هر لباسی که باشیم باید از خدا ترسید  و تقوا داشته باشیم و خدا را ناظر به اعمال خود ببینیم چرا که ملاک دین اسلام تقوا است.

ماموستا خادمیان خاطرنشان کرد: انسان هر کاری که انجام می دهد باید برای رضای خدا باشد و بین خود و خدای خود معامله کند و در این راستا اصناف و بازارایان باید بیشتر از همه اقشار جامعه مواظب باشند که کاسبی آنها به مال حرام آغشته نشود.

امام جماعت مسجد خیبر بهاران خاطرنشان کرد: در قیامت وقتی مورد محاسبه قرار می گیریم هیچ بهانه ای قابل فبول نیست و باید پاسخگو باشیم.

وی با اشاره به دخترانی که به کار بازاریابی مشغول هستند، افزود: اگر زن حرکاتی کند که مشتری جذب کند آن کاسبی او حرام است و الی اصل کار اقتصادی برای زنان اشکالی ندارد اما باید حرمت ها و عفت ها را رعایت کنند و دنبال این نباشند که با کرشمه صحبت کردن به سود برسند.

خادمیان ابراز داشت: یک زن یا دختر بازاریاب باید در خصوص حجاب و عفاف خود رعایت کند و کاسبی شرافتمندانه داشته باشد و به گونه ای نباشد که کسب ثروت برای دیگران موجب از بین رفتن ارزش او شود.

وی گفت: اسلام در هیچ موردی به هیچ کس ظلم نمی کند و همه جوانب را در نظر گرفته است و خداوند نیز در هیچ زمینه ای تکلیف بی مورد نکرده است و باید صاحبان مشاغل و اصناف نیز سعی کنند کم فروشی و گران فروشی نکنند.

امام جماعت مسجد خیبر بهاران امر به معروف و نهی از منکر را لازمه هر کاری دانست و اظهار داشت: اگر کسی از یاد خدا دور شود زندگی او همیشه در سختی، استرس و ضرر و زیان است.

وی در پایان عنوان کرد: خداوند رازق است و روزی بندگان خود را می رساند و باید به این نکته توجه شود فقیر امروزی به اندازه ثروتمند دیرورزی مال و ثروت دارد اما متأسفانه توقعات در جامعه بالا رفته و سبب ایجاد مشکلاتی برای خانواده ها و جامعه شده است.

انتهای پیام/

برچسب ها
دیدگاه

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)