شناسه : 2435
امروز شنبه 1395/05/23 - 14:44
نویسنده : kurdistan-admin
بسیج اصناف کردستان گزارش می دهد

وضعیت خبازی‌های کردستان؛ از مشکلات اقتصادی تا رشد قارچ گونه این واحدها

خبازیی های استان کردستان با انکه با مشکلات اقتصادی زیادی دست و پنجه نرم می کنند اما باز به دلیل برخی بی مدیریتی ها روز به روز به تعداد این واحدها اضافه می شود.

به گزارش خبرنگار بسیج اصناف کردستان، گندم، مهم‌ترین ماده غذایی بشر است که تاکنون نتوانسته‌اند برای آن جایگزینی بیابند، و از حیث پروتئین و سایر مواد کالری‌زا در ردیف بهترین و سالم‌ترین مواد غذایی قرار دارد.

با توجه به آنچه که از متون تاریخی برمی‌آید، استفاده، شناخت، کاشت، داشت و مصرف گندم را بایستی همزاد با تاریخ بشر دانست. شاید همین قدمت استفاده از این ماده حیاتی یکی از دلایل مهمی باشد که در برخی تفاسیر، شجره ممنوعه را گندم، معنا کرده‌اند.

اهمیت گندم، آنچنان واضح است که آدمی را از پرداختن به آن بی‌نیاز می‌سازد. اگر در تاریخ می‌خوانیم که فلان حاکم یا فلان حکیم، مردم را به ذخیره گندم برای مبارزه با قحطی‌ها و خشکسالی‌ها توصیه می‌کند و اگر یکی از دلایل نجات حضرت یوسف(ع) از زندان و وزیر شدن او، تدبیر خاص وی درباره ذخیره گندم بود، همگی بر اهمیت ویژه و حیاتی این محصول دلالت دارد.

[[{"fid":"2503","view_mode":"default","type":"media","link_text":null,"attributes":{"height":"418","width":"600","class":"media-element file-default"}}]]

از آنجایی که دین مبین اسلام به معاش انسان توجه خاصی دارد، برای تأمین نیازمندی‌های او برنامه ریزی کرده است؛ چنانچه مال را مایه «قوام» و تداوم زندگی، و نان را از اسباب برپا داشتن نماز، روزه، حج و دیگر واجبات دانسته است.

نان از حیث پروتئین و سایر مواد کالری‌زا، در ردیف بهترین و سالم‌ترین مواد غذایی قرار دارد. بر اساس آموزه‌های دین مبین اسلام، نان از احترام خاص و ویژه‌ای برخوردار است. رسول خدا(ص) می‌فرماید: «اکرموالخبز فان الله اکرمه فمن اکرم الخبز اکرمه الله» نان را احترام کنید که خداوند تبارک و تعالی آن را مورد تکریم قرار داده است.

نان غذای اصلی و پایه مردم است و روزانه قسمت اعظم انرژی، پروتئین، املاح معدنی و ویتامین‌های گروه B مورد نیاز آنها را تأمین می‌کند. در ایران حدود 60 تا 65 درصد پروتئین و کالری و حدود 2 تا 3 گرم املاح معدنی و قسمت اعظم نمک طعام مورد نیاز روزانه از خوردن نان تأمین می‌شود.

کشور ایران در باره گندم از اهمیت خاصی برخوردار بوده و هست. در تاریخ کهن این سرزمین، وفور و یا کمبود مواد غذایی گندم، نقش تعیین کننده‌ای در شرایط سیاسی این کشور داشته است. متأسفانه مصرف نان در ایران به دلیل کیفیت نامناسب و از بین رفتن فرهنگ مصرف اسلامی و تزاید روحیه مصرف گرایی و اسراف و تبذیر، روزبه‌روز رو به تزاید است.

شایسته است که مسؤولان در سیاست‌گذاری‌های خود، کیفیت نان را مد نظر داشته باشند. همچنین لازم است که مسئولان مربوطه و رسانه‌ها، مردم را به پرهیز از اسراف و مصرف صحیح نان تشویق کنند، مبلغان دینی نیز باید علاوه بر ارشاد مردم درباره اسراف، به نقش و اهمیت این ماده غذایی از دیدگاه اسلام توجه کنند و بر سفارش امامان دینی در این باره تأکید داشته باشند.

[[{"fid":"2504","view_mode":"default","type":"media","link_text":null,"attributes":{"height":"418","width":"600","class":"media-element file-default"}}]]

اما مهم‌ترین مسأله‌ای که مردم کردستان در خصوص نان با آن مواجه بوده و از آن گله‌مند هستند، کم فروشی، گران فروشی و افزونی‌های غیرمجاز در برخی نانوایی‌ها است و اکثر این موارد در واحد‌هایی مشاهده می شود که پروانه کسب ندارند و به صورت غیرمجاز فعالیت می‌کنند.

رئیس اتحادیه صنف خبازان شهرستان سنندج در این خصوص به خبرنگار بسیج اصناف گفت: کل مسائل مربوط به بحث آرد و نان در سطح شهرها و روستاها، پروانه کسب، پخت نان، کیفیت نان و موارد خاص فنی در حوزه اتحادیه صنف خبازی قرار دارد.

ناصر اسدی گفت: در شهرستان سنندج 630 واحد خبازی پروانه کسب دارند و حدود 150 واحد گرده‌پز، کلانه و کولیره به صورت غیرمجاز فعالیت می‌کنند که هر بار با آنها برخورد می‌شود پس از مدتی در محلی دیگر اقدام به فعالیت می‌کنند و این مسأله برای ما دردسر ساز شده است.

وی افزود: این واحدها در مکان‌هایی 6 متری فعالیت می‌کنند که فاقد موارد خاص بهداشتی بوده و مطمئناً در این مکان 6 متری نان سالم تهیه نمی‌شود و باید یک واحد نانوایی حداقل 60 متر مساحت داشته باشد.

رئیس اتحادیه صنف خبازان شهرستان سنندج ابراز داشت: این واحدها چون مجوز ندارند تعزیرات حکومتی نیز نظارتی روی آنها ندارد اما برابر با قانون نظام صنفی باید اتحادیه خبازان نسبت به پلمب این واحدها اقدام کند و با این که بارها این کار صورت گرفته اما متأسفانه پس از مدتی در محلی دیگر شروع به فعالیت می‌کنند.

اسدی بیان کرد: اماکن در شش ماه از سال مانند ماه رمضان، محرم و صفر و یک ماه مانده به نوروز و یک ماه پس از آن و در مناسبات دیگر پلمب ندارد و این مسأله برای اتحادیه خبازان مشکل‌ساز شده است.

وی با انتقاد از رویه واگذاری پروانه کسب خبازی‌های جدید در سنندج بدون کار کارشناسی عنوان کرد: در هر شهری ایجاد نانوایی‌ها باید بر اساس جمعیت آن شهر باشد اما متأسفانه این کار در سنندج بدون کار کارشناسی انجام شده و ایجاد نانوایی‌های در یکی دو سال اخیر رشد قارچ‌گونه داشته است.

رئیس اتحادیه صنف خبازان شهرستان سنندج اظهار داشت: این واگذاری‌های بدون کار کارشناسی، موجب شده کسانی که هیچ تجربه و سر رشته‌ای در زمینه پخت نان ندارند وارد این عرصه شوند و این موضوع بی‌تجربگی، مشکلاتی را دامن‌گیر مردم کرده که بی‌کیفیتی نان یکی از این مشکلات است.

اسدی خاطرنشان کرد: در گذشته وضعیت خبازی‌ها با توجه به اینکه روزانه سهمیه 10 کیسه پخت داشتند بهتر بود و درآمد واحدهایی نانوایی هم جوابگوی هزینه کارگری و ... بود اما اکنون با توجه به تراکم بیش از حد خبازی‌ها فروش نان کم شده و درآمد آنان نیز دیگر جوابگوی هزینه کارگر، گاز، برق و آب و... نیست.

وی گفت: چون درآمد کارگر و کارفرما در نانوایی‌ها کم شده دیگر برای پخت نان وقت زیادی نمی‌گذارند و در نتیجه کیفیت نان تحت تأثیر قرار می‌گیرد و مسائلی مانند کم‌فروشی و گران‌فروشی نیز به وجود می‌آید.

رئیس اتحادیه صنف خبازان شهرستان سنندج با اشاره به اینکه درحال حاضر خبازان پرتراکم یک محله به شهرک‌های جدید انتقال داده می‌شوند، اظهار داشت: با توجه به اینکه مدت دو سال است دیگر پروانه کسب جدید صادر نمی‌شود خبازان با جابه‌جایی در مناطق مختلف شهر ساماندهی می‌شوند و این مسأله شکل منظمی به خود گرفته است.

اسدی گفت: در حال حاضر 3 هزار و 700 نفر در خبازی‌های شهرستان سنندج و روستاهای تابعه مشغول به کار هستند اما چون درآمد نانوایی‌ها کم شده صاحبان این واحدها دیگر نیروی انسانی را به کار نمی‌گیرند و از دستگاه‌های اتوماتیک استفاده می‌کنند.

وی بیان کرد: ازدیاد واحدهای خبازی در شهرستان سنندج و کم‌شدن درآمدها موجب شده بسیاری از نیروی انسانی که در واحدهای خبازی مشغول به کار هستند به عراق مهاجرت کنند و این مسأله خود مشکلاتی را نیز دامن‌گیر افراد مهاجرت‌کننده کرده است.

رئیس اتحادیه صنف خبازان شهرستان سنندج با اشاره به قیمت نان‌‌های مختلف و مسأله گران‌فروشی و کم‌فروشی نان اظهار داشت: برابر با آنالیز قیمتی که وجود دارد نان بربری با وزن 420 گرم چانه با کنجد کافی 700 تومان است، نان روغنی یا نان گرده با وزن 270 گرم 700 تومان بوده، نان سنگک 450 گرمی 550 تومان و نان سنگک آزاد 500 گرمی باکیفیت 1000 تومان است.

وی بیان کرد: در برخی سنگکی‌ها که اقدام به تهیه نان بزرگ می‌کنند این کار به درخواست مشتری انجام می‌گیرد و ما با این موضوع مخالفیم چون توجیه قانونی ندارد.

اسدی با اشاره به کیفیت آرد استان خاطرنشان کرد: گندم کردستان از لحاظ کیفیت در سطح بالایی قرار دارد اما چون در کارخانجات آردسازی عمل بوجاری گندم به شکل صحیحی انجام نمی‌شود آرد تولید شده از کیفیت مناسبی برخوردار نیست و همین عامل سبب می‌شود که کیفیت نان هم تحت تأثیر قرار بگیرد و موجب نارضایتی مردم شود.

وی با بیان اینکه هر بی‌کیفیتی‌ که در خصوص نان وجود دارد مربوط به خبازی‌ها نیست، اظهار داشت: این بی‌کیفیتی به عوامل دیگری نیز وابسته بوده که صحیح نبودن عمل بوجاری در برخی کارخانجات آردسازی یکی از این مشکلات است و باید این کارخانجات نسبت به تغییر و تجهیز دستگاه‌های از رده خارج شده خود اقدام کنند.

رئیس اتحادیه صنف خبازان شهرستان سنندج با اشاره به موضوع افزودنی‌های غیرمجاز نظیر جوهر‌نمک، جوهر‌قند و جوش‌شیرین در برخی واحدهای خبازی افزود: افزودنی‌های غیرمجاز در واحدهای دارای پروانه کسب وجود ندارد و اگر موردی هم مشاهده شود سریع با آن برخورد خواهد شد.

وی با اشاره به درصد سبوس‌گیری آرد در استان کردستان عنوان کرد: درصد سبوس‌گیری در کردستان نسبت به استان‌های دیگر در یک حالت استاندارد قرار دارد و نان‌هایی که رنگ کدرتری دارند درصد سبوس‌گیری در آنها پایین است.

اسدی اظهار داشت: نان‌هایی که رنگ سفیدتری دارند از آردهای غیرمتناسب با پخت استفاده می‌کنند اما چون مردم به ظاهر زیبای نان توجه می‌کنند از این نوع نان‌ها راضی هستند اما در واقع این گونه نان‌ها ارزش غذایی ندارند و باید در این زمینه کار فرهنگی انجام شود.

وی با بیان اینکه با توجه به کیفیت نامطلوب آرد استان اما کیفیت نان در کردستان از بسیاری از استان‌های دیگر بیشتر است، گفت: به زودی نسبت به بازرسی واحدهای خبازی در خصوص کم‌فروشی، گران‌فروشی و افزودنی‌های غیرمجاز اقدام خواهیم کرد و ضمن پلمب واحدهای غیرمجاز با متخلفان نیز برخورد قانونی خواهد شد.

مشکلات اقتصادی و نبود درآمد که چند سالی است دامن‌گیر کشور شده بسیاری از اقشار جامعه را تحت تأثیر قرار داده که جامعه خبازان استان کردستان نیز از این قاعده مستثنی نیست.

در حال حاضر به دلیل مشکلات اقتصادی، نبود شغل و درآمدهای پایین طبقات ضعیف جامعه ما در رنج و مضیقه هستند و این مسأله در کردستان به دلیل محرومیت، توسعه‌نیافتگی و صنعتی‌نبودن دو چندان است تا جایی که بسیاری از صاحبان واحدهای خبازی به در آمد 10 هزار تومان در روز هم قانع هستند.

محمد امینی که در میدان شورای سنندج نانوایی لواش دارد، به خبرنگار بسیج اصناف کردستان گفت: 36 سال است که به کار نانوایی مشغول هستم اما به اندازه این مدت در مضیقه نبودم و اکنون با پول نزول نانوایی خود را اداره می‌کنم.

وی افزود: در دولت قبل وضعیت خیلی بهتر بود اما اکنون به درآمد 10 هزار تومان در روز هم قانع و راضی هستم که مسؤولان مربوطه کل هزینه نانوایی من را پرداخت کنند و روزانه به من 10 هزار تومان بدهند.

امینی گفت: در حال حاضر روزی کمتر از 4 کیسه پخت دارم و به دلیل مشکلات مالی پسرم را از دانشگاه بیرون کشیدم چون نمی‌توانستم مخارج تحصیل او را تأمین کنم.

وی بیان کرد: نسبت به دو سال گذشته قیمت‌ها تقریباً دو برابر شده اما درآمدها کم شده و بسیاری از نیروی انسانی که در خبازی‌ها مشغول به کار بودند کار خود را از دست داده و به شغل‌های کاذب روی آورده‌اند یا به عراق مهاجرت کرده‌اند.

وی با انتقاد از افزایش قارچ‌گونه واحدهای نانوایی در سنندج عنوان کرد: بسیاری از افرادی که به تازگی و از روی ناچاری و بیکاری به این عرصه وارد شده‌اند چون تجربه ندارند نانی که تولید می‌کنند کیفیت لازم را ندارد، زیرا نان با کیفیت اگر دو روز هم بماند باید قابل استفاده باشد.

امینی اظهار داشت: قانوناً چانه‌ای که برای نان لواش گرفته می‌شود باید 173 گرم باشد اما به دلیل بالا رفتن هزینه‌ها و پایین آمدن سطح درآمد، این چانه در حال حاضر 150 گرم گرفته می‌شود و این مسأله زندگی ما را حرام در حرام کرده است.

وی با اشاره به هزینه‌های نانوایی خود خاطرنشان کرد: ماهانه به طور میانگین 400 هزار تومان پول گاز، روزانه 25 هزار تومان کرایه مغازه و 120 هزار تومان پول کارگر را پرداخت می‌کنم و خودم نیز پا به پای کارگرانم کار می‌کنم اما روزی 10 هزار تومان هم عایدم نمی‌شود.

امینی عنوان کرد: به دلیل مشکلات اقتصادی شرمنده خانواده‌ام هستم و به‌گونه‌ای تحت فشار قرار گرفته‌ام که می‌خواهم به عراق مهاجرت کنم.

وی  با اشاره به وضعیت بد اقتصادی مردم گفت: تعدادی از مشتریانم حتی پول خرید نان را هم ندارند و من به صورت رایگان به آنان نان می‌دهم.

سامان رنجبری یکی دیگر از صاحبان خبازی در شهرستان سنندج که در محله کانی کوزله فعالیت می‌کند ضمن انتقاد از اقدامات برخی مسؤولان مربوطه در خصوص خبازی‌های سنندج به خبرنگار بسیج اصناف کردستان گفت: مسؤولانی که صدور پروانه کسب و جابه‌جایی خبازی‌ها در مناطق مختلف شهر بر عهده آنان است با تبعیض قائل شدن برخی کارفرماها را در بهترین جای شهر استقرار می‌دهند.

وی در ارتباط با کیفیت نان تولید شده در خبازی‌ها اظهار داشت: کیفیت نان در ابتدا به کاشت و نوع زمین کشاورزی بستگی دارد و بعد به گندم و نحوه بوجاری آن و اختلاط گندم مرغوب و دارای گلوتروم استاندارد بستگی دارد و خبازان هم در کیفیت نان سهیم هستند و مهارت کارفرما و کارگران تحت پوشش نیز از دیگر عوامل در این کیفیت است و در مجموع یک چرخه در کیفیت نان مؤثر هستند.

رنجبری عنوان کرد: مسؤولان دولت تدبیر و امید ضرورت دارد برای این حوزه و مشکلات آن تدبیر و چاره اندیشی کنند و از صنف خبازان و کارگران آن که از زحمت‌کش‌ترین صنوف جامعه هستند حمایت کنند تا شاهد پخت و تولید نان با کیفیت و رفع موانع مشکلات آنها و خانواده‌هایشان باشیم.

وی با بیان اینکه برخی از واحدها با اینکه مجوز پخت فقط یک نوع نان را دارند اما در عمل چند نوع نان را تولید می‌کنند و برخی هم بدون مجوز و با کم‌ترین هزینه در محله‌ها اقدام به تهیه نان می‌کنند اظهار داشت: خبازان فعال و دارای پروانه کسب به وجود این افراد که در مغازه‌ها و به شیوه‌های مختلف نان پخت می‌کنند معترض هستند اما هنوز راهکاری برای رفع این معضل انجام نشده و این موضوع و وجود خبازی‌های مازاد به یکی از مشکلات اساسی این حوزه تبدیل شده است.

[[{"fid":"2505","view_mode":"default","type":"media","link_text":null,"attributes":{"height":"418","width":"600","class":"media-element file-default"}}]]

رنجبری عنوان کرد: در برخی محله‌ها از جمله روستاهایی مانند دوشان که نظارت روی واحدهای خبازی کمتر است گران‌فروشی انجام می‌شود و نان 700 تومانی را با قیمت 1000 تومان به مردم می‌دهند و حتی برخی از آنان نیز غیربومی هستند و از استان‌های دیگر به سنندج آمده‌اند و بدون مجوز هم فعالیت می‌کنند.

بسیاری از شهروندان شهر سنندج معتقد هستند که در برخی واحدهای خبازی از جمله واحدهای بدون پروانه کسب، افزودنی‌های غیرمجاز مانند جوهر‌نمک، جوهر‌لیمو و جوش‌شیرین که با سرطان در ارتباط مستقیم هستند استفاده می‌شود و حتی در برخی واحدها که در نایسر مشاهده شده است برای پخت نان‌های روغنی از روغن تاریخ گذشته استفاده می‌کنند.

نان که نقش مهمی را در سبد خانوارهای ایرانی به ویژه اقشار ضعیف جامعه ایفا می‌کند لازم است که بیشتر مورد توجه مسؤولان قرار گیرد و باید بیشتر از این‌ها به واحدهای خبازی توجه شود و از آنجا که سرطان معده و روده در کردستان بیداد می‌کند و روزانه مردم چند وعده نان مصرف می‌کنند، بنابراین افزودنی‌های غیرمجاز می‌تواند در تشدید این سرطان‌ها و برخی بیمارهای دیگر تأثیر منفی داشته باشد که باید مورد توجه مسؤولان امر قرار گیرد.

انتهای پیام/

برچسب ها
دیدگاه

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)