شناسه : 4589
امروز یکشنبه 1396/05/08 - 09:15
نویسنده : kurdistan-admin

نوسان قیمت کالاهای اسا سی در بازار / مردم کاهش تورم را در بازار حس نمی‌کنند / بازرسی ها در کردستان از مرز 2 هزار و 300 مورد گذشت

اندراحوال این روزهای بازار کردستان و خرید و فروش مایحتاج مردم آنچه چشم نوازی می کند در کنار سایر گرانی ها گرانی مرغ و تخم مرغ است که با افزایش قیمتی آنچنانی مردم را کلافه کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج اصناف و بازاریان کردستان، هم اکنون مردم با  با دو پدیده مواجه هستند نخست گرانی و دیگری پدیده گران فروشی است هر دو پدیده در سطح بازار وجود دارد .

برخی کالاها در بازار گران شده است و برخی دیگر نیز در بازار گرانفروشی می کنند البته برخی از کالاها نیز به دست دولت گران شده و برخی دیگر، در سایه غفلت مسئولان، تغییرات قیمتی داشته است.

در این روزها که سر همه گرم گران شدن مایحتاج اولیه مردم نظیر مرغ ، گوشت و مایحتاج اولیه خود است.   افزایش قیمت  کالاهای اساسی مردم  از مرغ و گوشت و تخم مرغ  و... و همچنین زمزمه هایی مبنی بر گران شدن نان  در روزهای اخیر تأثیرات روانی بسیاری را برای جامعه به دنبال داشته است.   گران شدن اصلی ترین مواد غذایی مایحتاج مردم نظیر " نان، مواد لبنی و.... " در هفته های اخیر، مشکلی است که در روز های اخیر گریبانگیر جامعه شده است.   در این میان  مشاهده می شود که تنها گرانی نسیت که مردم با ان دست به گریبانند همچنین مردم با گران فروشی  وافزایش  قیمت ها  از یک مغازه به مغازه دیگری نیز روبه رو هستند.

ارزاقی چون گوشت و  مواد لبنیاتی و بسیاری از مواد اولیه نیز که جز سبد کالای سلامت جامعه به شمار می رود با افزایش قیمت و همین امر نیز اخلال شدیدی را در سیستم خرید مردم به وجو آورده است.    گران شدن قیمت مرغ و گوشت و تخم مرغ نیز در روزهای اخیر به طور سرسام آوری افزایش یافته و تا کنون هیچ گونه پاسخ قانع کننده ای از سوی دستگاه نظارتی اعم از وزارت بازرگانی – وزارت کشور را در بر نداشته است.   لازم به ذکر است در تازه ترین نوسان بازار، قیمت گوشت و مرغ که از اوایل سال سیر سعودی داشت باز هم با افزایش قیمت مواجه شد و شوک دیگری را به شبکه اجتماعی وارد کرد.

باوجود اینکه رکود بسیاری از بازارها را فرا گرفته اما بازار مایحتاج اساسی مردم همچنان با نوسان همراه است و باید گفت برخی  از این  را نوسانات خود دولت رقم زده‌ و برخی دیگر را تولیدکنندگان در سایه غفلت بازرسان به بار آورده‌اند.

 

باید گفت که با عملکرد دولت مهرورز ، گرانی و تورم کلمات آشنایی برای افکار عمومی است. این روزها به نظر می رسد اسب گرانی بیش از پیش می تازد و سرپرستان خانوارها را تحت فشار قرار داده است و داد همه را درآورده و کار به جایی رسیده که ائمه جمعه نیز به گرانی اعتراض می کنند،اگر از افزایش قیمت هفتگی مرغ و گوشت بگذریم، باز هم شاهد درخواست جدیدی در مورد افزایش قیمت ها هستیم ومردم این روزها با فشار اقتصادی زیادی روبه رو بوده  ودست پنجه نرم می کنند که خود دلیلی است که می توان گفت دیگر توان مواجه شدن با گرانی آن هم به این صورت را ندارند.

بازرسی ها در کردستان از مرز 2 هزار و 300 مورد گذشت

 

سرپرست اداره نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن وتجارت کردستان گفت: از 31 تیرلغایت6 مرداد ماه سال جاری در مجموع 2 هزارو 337 مورد بازرسی از واحدهای صنفی و غیر صنفی در سطح بازار صورت گرفته است

فرزاد سردارزاده با بیان کشف 75 مورد تخلف در این بازرسی هاخاطر نشان ساخت، در این رابطه63 فقره پرونده برای واحد های متخلف صنفی و غیر صنفی تشکیل شده است.

وی افزود: عمده این تخلفات گرانفروشی، کم فروشی و عدم درج قیمت میباشد که در این پرونده ها در مجموع 114 میلیون و 295 هزارو990 ریال جریمه برای متخلفان در نظر گرفته شده است .

سرپرست اداره بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن وتجارت کردستان گفت: در مدت یاد شده از طریق ستاد خبری ادارات صنعت، معدن و تجارت شهرستان‌های استان 100 مورد گزارش مردمی دریافت ودر رسیدگی به آنها 36 مورد تخلف احراز شد که در این زمینه پرونده تشکیل و به تعزیرات حکومتی ارسال شد.

سردارزاده در پایان یادآور شد: شهروندان محترم می توانند در صورت مشاهده هر گونه تخلف واحدهای صنفی اعم از کم فروشی، گرانفروشی، عدم درج قیمت و.... واحدهای مختلف صنفی مراتب را با شماره تلفن 124 و یا بامراجعه به ادارات تابعه در شهرستانها و در مرکز استان به سازمان صنعت، معدن و تجارت مراجعه نموده و موارد تخلف را گزارش نمایند.

انتهای پیام/

دیدگاه

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)