شناسه : 4632
امروز دوشنبه 1396/05/16 - 09:41
نویسنده : kurdistan-admin

رشد 9 درصدی صادرات از مرزهای استان نسبت مدت مشابه سال قبل/ضرورت شناسایی بازارهای جدید برای توسعه صادرات خارجی در کردستان

به دلیل تسهیلگری در مرزهای استان، صادرات در کردستان نسبت به مدت مشابه سال قبل 9 درصد رشد داسته است و برای افزایش بیشتر صادرات درجهت تقویت تولید ملی ضرورت شناسایی بازارهای جدید لازم و ضروری است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج اصناف و بازاریان استان کردستان، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان در جلسه کارگروه توسعه صادرات استان که در استانداری کردستان برگزار گردید، گفت: اینکه چه میزان از کالاهایی که از مرز و گمرکات استان صادر می‌شود تولید خود استان است، اصلا مشخص نیست و برای مشخص کردن این آمار اقداماتی را در دستور کار قرار داده ایم.

محمد دره وزمی تصریح کرد: باید روی ظرفیت‌های حوزه صادرات استان کار شود گرچه در این راستا تلاش‌های زیادی برای شناسایی این ظرفیت‌ها با کسب اطلاعات از خود تولید و صادرکنندگان انجام شده است.

وی با بیان اینکه در تلاش هستیم کالاهایی که ظرفیت صادرات را دارند شناسایی کنیم، گفت: اگر دنبال تقویت تولید، توسعه صادرات و صادرات محور کردن تولیدات در استان هستیم باید به صورت جدی در این بخش‌ها کار کنیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان عنوان کرد: باید اطلاعات لازم را در طول سال که چه کالا و خدماتی را صادر شده و این صادرات به کدام نقاط بوده و اینکه مبدا تولید کجا است را در اختیار داشته باشیم تا بتوانیم با بهره‌گیری از این داده‌ها، اطلاعات دقیق و قابل اتکا برای تهیه برنامه‌های کارآمد در راستای توسعه صادرات در استان را تعریف و اجرایی کنیم.

دره وزمی با اشاره به نقش صادرات در تقویت تولید ملی، گفت: کالای صادر شده از مرزهای کردستان، تولید هر نقطه ای از ایران باشد، برای ما به عنوان یک شهروند ایرانی ارزشمند و موجب خوشحالی است.

وی خاطر نشان ساخت: افزایش صادرات یعنی افزایش تولید و تولید هرکجای این مملکت اتفاق بیفتد یعنی ایجاد اشتغال و رفع مشکل بیکاری که این اقدام از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان به رشد 9 درصدی صادرات از استان اشاره کرد و گفت: یکی از دلایل افزایش صادرات در چهار ماهه امسال نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل، تسهیل‌گیری‌هایی است که در مرز باشماق انجام شده است.

دره‌وزمی خاطر نشان ساخت: تسهیل امر صادرات کالا و خدمات در مرز می‌تواند نقش مهمی در ترغیب صادرکنندگان و تجار برای انتخاب مرز برای صادرات محصولاتشان باشد.

وی عنوان کرد: برای تقویت هرچه بیشتر صادرات باید از نظر نرم‌افزاری و سخت‌افزاری و توسعه زیرساخت‌ها در این حوزه توجه ویژه صورت بگیرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با بیان اینکه تقویت سطح دانش و بنیه مالی صادر کنندگان از مباحثی است که باید در توسعه نرم‌افزاری صادرات در استان مورد توجه قرار گیرد، اذعان کرد: تا زمانی که صادر کنندگان ما با روش‌های سنتی در حوزه صادرات فعالیت داشته باشند نمی‌توانند با هُلدینگ‌های صادراتی بزرگ رقابت کنند.

دره وزمی خاطرنشان ساخت: هولدینگ های صادرکننده قوی باید با شناسایی بازارهای جدید و محصولاتی که قابلیت صادرات دارند، زمینه را برای توسعه هرچه بیشتر صادرات در کردستان را فراهم سازند.

وی بیان داشت: دستگاه‌های اجرائی ما از لحاظ در اختیار داشتن آمار و اطلاعات دقیق رنج می برند، افزود: درجهت تصمیم گیری بهتر، سازمان جهاد کشاورزی استان آمار میزان صادرات محصولات باغی و کشاورزی تولید استان را با توجه به ارتباط مستقیم با فعالان این بخش را از خود صادرکنندگان و یا تولیدکنندگان فعال در این حوزه دریافت و این آمار و اطلاعات را در اختیار سازمان صنعت، معدن و تجارت قرار دهد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با اشاره به تلاش های صورت گرفته در سازمان صنعت، معدن و تجارت، استانداری کردستان، سازمان جهاد کشاورزی و سایر ارگان های اجرایی مرتبط، درجهت واگذاری زمین مورد نیاز به اتاق بازرگانی برای احداث محل دائمی نمایشگاه های بین المللی کردستان افزود: انتظار داریم هرچه سریعتر شاهد آغاز عملیات اجرای احداث این نمایشگاه در مرکز استان باشیم.

انتهای پیام/

دیدگاه

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)