شناسه : 4559
امروز یکشنبه 1396/05/01 - 11:21
نویسنده : kurdistan-admin
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان:

تنها راه موفقیت ما در بازارهای جهانی تولیدات صادرات محور است/ 83 درصد واحدهای تولیدی استان فعال است

برای دستیابی به موفقیت باید محصولی تولید کنیم که به لحاظ قیمت و کیفیت بتواند با واحدهای هم نوع خود رقابت کند. از کل واحدهای تولیدی استان 83 درصد آنها فعال هستند.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج اصناف کردستان،رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان در همایش روز ملی صنعت و معدن استاندار کردستان، تعدادی از نمایندگان مردم درمجلس شورای اسلامی جمعی از مسوولان اجرایی استان، صنعتکاران، معدنکاران و فعالان اقتصادی استان گفت: روز دهم تیرماه هر سال روز ملی صنعت و معدن نام نهاده شده و در این روز مراسمی در سطح ملی برگزار می‌شود و بدلیل اینکه این مراسم در تهران برگزار می شود این مراسم به مدت یک ماه و هر روز در یکی از استان‌های کشور این روز را گرامی می دارند و از فعالین این عرصه تجلیل بعمل می آورند.

محمد دره وزمی تصریح کرد: این برنامه با تلاش بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی به ویژه خانه صنعت و معدن برگزار شده است که از تلاش تمام این عزیزان تقدیر می‌کنیم.

وی با بیان اینکه امروز روز تجلیل از صنعت‌گران و معدن‌کاران است، گفت: این روز به دستور رئیس جمهور وقت و در سال 76 از سوی مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی نام‌گذاری شده است تا در بستر آن از فعالین این عرصه تقدیر به عمل بیاید.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان در ادامه به نقش و جایگاه صنعت‌کاران در توسعه هر جامعه‌ای اشاره کرد و گفت: در وصف صنعت‌کاران خیلی صحبت‌ها می توان کرد، صنعت‌کاران، معدنکاران و تولید کنندگان کسانی هستند که برای کسب درآمد خود سخت‌ترین راه را انتخاب کرده‌اند.

دره وزمی با بیان اینکه متاسفانه جامعه ما تولید محور نبوده و تولید مظلوم واقع شده است، اظهار داشت: راهی که صنعتکاران و معدن‌کاران و در کل سرمایه‌گذاران این عرصه انتخاب می‌کنند راه پرفراز و نشیب و سختی است.

وی با تاکید براینکه تولید کنندگان این عرصه راهی را انتخاب کرده‌اند که با تمام سختی‌ها بانی خیر برای دیگران شده‌اند، افزود: سرمایه‌گذاران حوزه صنعت و معدن با کار و تلاش و قبول ریسک بالا نان سر سفره کارگران می‌برند و این بسیار ارزشمند است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان تصریح کرد: تولید به دلایل و مولفه‌های که در آن دخیل است کار سختی است، به همین دلیل تلاش صنعت‌کاران را باید ارج نهاد، چرا که در این مدت که توفیق خدمت به عنوان خادم در سازمان صنعت و معدن استان را پیدا کرده‌ام با مشکلات این عزیزان به خوبی آشنا و با آن دست و پنجه نرم کرده‌ام.

دره‌وزمی در ادامه به برخی از اقدامات انجام گرفته در راستای رفع مشکلات این حوزه در استان طی سال گذشته گفت: در طول سال 95 که با عنوان سال اقتصاد مقاوتی اقدام و عمل نام‌گذاری شده بود در راستای رفع مشکلات این حوزه جلساتی با ریاست استاندار کردستان و حضور مسوولان و متولیان امر برگزار و در نهایت موفق شدیم بخشی از مشکلات این بخش را رفع کنیم.

وی عنوان کرد: در قالب کاگروه رفع موانع تولید در سال گذشته نزدیک به 120 میلیارد تومان به واحدهای تولیدی سرمایه‌ در گردش پرداخت شده که می توانستیم این میزان را به 250 میلیارد تومان افزایش دهیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان اضافه نمود: در سال‌جاری که به نام سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نام‌گذاری شده است و در این راستا، شعار سال در برنامه مسئولان قرار گرفته و باید همه دست به دست هم بدهیم و با تسهیل‌گری به کمک بخش تولید برویم.

دره‌وزمی با بیان اینکه، تولید زمانی رونق پیدا می‌کند که دغدغه همه بخش‌ها باشد، افزود: واحدهای تولیدی نیز برای اینکه رشد و ارتقا پیدا کنند، ناگزیر به ارتقاء سطح کیفیت محصولات خود به لحاظ کمی و کیفی هستند.

وی خاطر نشان ساخت: واحد تولیدی که محصول آن توان رقابت نداشته باشد، محکوم به فنا است پس باید محصولی تولید کنیم که به لحاظ قیمت و کیفیت بتواند با واحدهای هم نوع خود رقابت کند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: دنیای اقتصاد، دنیای واقع بینی‌ها است و در این دنیا محصول با کیفیت و قابل رقابت عرضه می شود و به فروش می‌رسد و برای موفقیت در این حوزه باید واحدهای تولیدی و صنعتی خود را صادرات محور بکنیم.

دره وزمی تولید محصولات صادرات محور در سطح بین‌المللی را مورد تاکید قرار داد و گفت: نمی‌توان انتظار داشته باشیم سنتی عمل کنیم و در دنیا مدرن امروز سرپا باشیم.

وی تصریح کرد: باید محصولات را به روز و به گونه‌ای در این مسیر حرکت کنیم که محصولات ما مردم پسند باشد تا بتوانیم با سایر واحدهای هم نوع در سطح داخل و خارج رقابت داشته باشیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با بیان اینکه ما در کردستان ظرفیت های خوبی را برای توسعه داریم و در حال حاضر 790 واحد تولیدی دراستان وجود دارد که حدود 17 درصد این واحدها راکد هستند، اضافه کرد: دلیل رکود این 17 درصد را هم شناسایی و کارشناسی کرده‌ایم که دلیل رکود این واحدها متفاوت است که عمده‌ترین دلیل آن نبود بازار است.

دره وزمی با بیان اینکه 44 واحد تولیدی در کردستان مربوط به حوزه مسکن است، اظهار داشت: این طبیعی است که تا وقتی بازار مسکن دچار رکود باشد این واحدها دچار رکود خواهند بود و چه بسا بعد از خارج شدن بازار مسکن از رکود و به دلیل عدم بروز رسانی این واحدها همچنان در حالت رکود باقی بمانند.

وی با بیان اینکه ما ظرفیت‌های خوبی علاوه بر واحدهای تولیدی داریم، اظهار داشت: ما در بخش معدن در استان ظرفیت‌های خوبی داریم و در این مدت، ورود خوبی به بحث فرآوری گونه‌های معدنی داشته‌ایم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با اشاره به اینکه طلای ساریگونی در استان را طی چند سال اخیر به بهره‌برداری رساندیم که منجر به ایجاد اشتغال خوبی در استان شده است، گفت: ظرفیت‌های طلای برخی از شهرستان‌ها را شناسایی کرده‌ایم که ما در بحث طلا یکی از قطب‌های کشور هستیم و هم اکنون رتبه اول در تولید طلای کشور هستیم.

دره‌وزمی به ظرفیت سنگ آهن در استان گریزی زد و افزود: ظرفیت تولید یک میلیون و 300 هزار تن کنسانتره در استان داریم و این قول را به مردم می دهیم که تا پایان این دولت این مهم را عملیاتی کنیم.

وی با بیان اینکه در 4 سالی که پشت سر گذاشتیم واحدهای فعال و غیر فعال 466 واحد بوده است که هم اکنون این واحدها به 655 واحد ارتقاء یافته، یعنی رشدی بالغ بر 47 درصد و به لحاظ اشتغال شاهد رشد 84 درصدی و از لحاظ سرمایه گذاری پروانه های بهره بردای هم 915 درصد رشد داشته ایم.

انتهای پیام/

دیدگاه

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.
پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)
Answer this question to verify that you are not a spam robot.