شناسه : 4632
امروز دوشنبه 1396/05/16 - 09:41
نویسنده : kurdistan-admin

رشد 9 درصدی صادرات از مرزهای استان نسبت مدت مشابه سال قبل/ضرورت شناسایی بازارهای جدید برای توسعه صادرات خارجی در کردستان

به دلیل تسهیلگری در مرزهای استان، صادرات در کردستان نسبت به مدت مشابه سال قبل 9 درصد رشد داسته است و برای افزایش بیشتر صادرات درجهت تقویت تولید ملی ضرورت شناسایی بازارهای جدید لازم و ضروری است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج اصناف و بازاریان استان کردستان، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان در جلسه کارگروه توسعه صادرات استان که در استانداری کردستان برگزار گردید، گفت: اینکه چه میزان از کالاهایی که از مرز و گمرکات استان صادر می‌شود تولید خود استان است، اصلا مشخص نیست و برای مشخص کردن این آمار اقداماتی را در دستور کار قرار داده ایم.

محمد دره وزمی تصریح کرد: باید روی ظرفیت‌های حوزه صادرات استان کار شود گرچه در این راستا تلاش‌های زیادی برای شناسایی این ظرفیت‌ها با کسب اطلاعات از خود تولید و صادرکنندگان انجام شده است.

وی با بیان اینکه در تلاش هستیم کالاهایی که ظرفیت صادرات را دارند شناسایی کنیم، گفت: اگر دنبال تقویت تولید، توسعه صادرات و صادرات محور کردن تولیدات در استان هستیم باید به صورت جدی در این بخش‌ها کار کنیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان عنوان کرد: باید اطلاعات لازم را در طول سال که چه کالا و خدماتی را صادر شده و این صادرات به کدام نقاط بوده و اینکه مبدا تولید کجا است را در اختیار داشته باشیم تا بتوانیم با بهره‌گیری از این داده‌ها، اطلاعات دقیق و قابل اتکا برای تهیه برنامه‌های کارآمد در راستای توسعه صادرات در استان را تعریف و اجرایی کنیم.

دره وزمی با اشاره به نقش صادرات در تقویت تولید ملی، گفت: کالای صادر شده از مرزهای کردستان، تولید هر نقطه ای از ایران باشد، برای ما به عنوان یک شهروند ایرانی ارزشمند و موجب خوشحالی است.

وی خاطر نشان ساخت: افزایش صادرات یعنی افزایش تولید و تولید هرکجای این مملکت اتفاق بیفتد یعنی ایجاد اشتغال و رفع مشکل بیکاری که این اقدام از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان به رشد 9 درصدی صادرات از استان اشاره کرد و گفت: یکی از دلایل افزایش صادرات در چهار ماهه امسال نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل، تسهیل‌گیری‌هایی است که در مرز باشماق انجام شده است.

دره‌وزمی خاطر نشان ساخت: تسهیل امر صادرات کالا و خدمات در مرز می‌تواند نقش مهمی در ترغیب صادرکنندگان و تجار برای انتخاب مرز برای صادرات محصولاتشان باشد.

وی عنوان کرد: برای تقویت هرچه بیشتر صادرات باید از نظر نرم‌افزاری و سخت‌افزاری و توسعه زیرساخت‌ها در این حوزه توجه ویژه صورت بگیرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با بیان اینکه تقویت سطح دانش و بنیه مالی صادر کنندگان از مباحثی است که باید در توسعه نرم‌افزاری صادرات در استان مورد توجه قرار گیرد، اذعان کرد: تا زمانی که صادر کنندگان ما با روش‌های سنتی در حوزه صادرات فعالیت داشته باشند نمی‌توانند با هُلدینگ‌های صادراتی بزرگ رقابت کنند.

دره وزمی خاطرنشان ساخت: هولدینگ های صادرکننده قوی باید با شناسایی بازارهای جدید و محصولاتی که قابلیت صادرات دارند، زمینه را برای توسعه هرچه بیشتر صادرات در کردستان را فراهم سازند.

وی بیان داشت: دستگاه‌های اجرائی ما از لحاظ در اختیار داشتن آمار و اطلاعات دقیق رنج می برند، افزود: درجهت تصمیم گیری بهتر، سازمان جهاد کشاورزی استان آمار میزان صادرات محصولات باغی و کشاورزی تولید استان را با توجه به ارتباط مستقیم با فعالان این بخش را از خود صادرکنندگان و یا تولیدکنندگان فعال در این حوزه دریافت و این آمار و اطلاعات را در اختیار سازمان صنعت، معدن و تجارت قرار دهد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با اشاره به تلاش های صورت گرفته در سازمان صنعت، معدن و تجارت، استانداری کردستان، سازمان جهاد کشاورزی و سایر ارگان های اجرایی مرتبط، درجهت واگذاری زمین مورد نیاز به اتاق بازرگانی برای احداث محل دائمی نمایشگاه های بین المللی کردستان افزود: انتظار داریم هرچه سریعتر شاهد آغاز عملیات اجرای احداث این نمایشگاه در مرکز استان باشیم.

انتهای پیام/

دیدگاه

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.
پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)
Answer this question to verify that you are not a spam robot.